Makaron wczoraj i dzi¶ - Pasta ieri e oggi - historia - spożycie - produkcja makaronu na ¶wiecie i w polsce - dieta makaronowa ---------- la storia - consumo - produzione della pasta nel mondo e in polonia - dieta - Jak się produkuje makaron ? - Come si produce la pasta ? - Pszenica twarda czy miękka ? - Produkcja makaronu przemysłowa - rzemie¶lnicza - domowa ---------- Grano duro o tenero ? - Industriale - Artigianale - Casalinga produzione della pasta - Przepis Tygodnia - Archiwum Przepisów - Sosy ---------- Ricetta della settimana - Archivio delle ricette - Sughi Firmy - producenci - importerzy - eksporterzy - dystrybutorzy - maszyny - targi ---------- Aziende: produttori - importatori - esportatori - distributori - macchinari - fiere - Opinie o Serwisie Makaron - o przepisach - inne - Jak się kontaktować - Come contattarci - Reklama - Pubblicita' - E-mail via web

Kolory makaronów

Ż
ółty, zielony lub też niebieski, czarny, czerwony a jeśli chcecie to również pomarańczowy.
Tak właśnie można zabarwić, jeśli zapragniecie, makaron zrobiony domowym sposobem.
Nie są to tylko efekty doceniane wizualnie ale przede wszystkim mają one także aspekt gastronomiczny.
A skąd biorą się się te kolory ?
Z kwiatów, z owoców leśnych, z warzyw i upraw ogrodowych i nie tylko.
Wszystkie oczywiście są jak najbardziej naturalne.
Wystarczy dozować je z odpowiednią uwagą w czasie samego wykonywania ciasta z mąki i jaj.

Żółty:
to kolor najbardziej znany i opisany, jeżeli pragniemy otrzymać "bardziej żółty" oraz bardziej "gorący" kolor jest wystarczającym użycie przy 300 gr. mąki 8-9 zółtek.


Zielony:
aby przygotować zielony makaron dla 4 osób należy użyć 400 gr. mąki oraz trzy jajka, zastępując w tym przypadku jedno z jajek 200 gr. szpinaku lub 100 gr. świeżych pokrzyw (wskazane są najbardziej same czubki pokrzyw).
Oczywiście zarówno szpinak jak i pokrzywy muszą być uprzednio ugotowane, ostudzone i przetarte w jednolitą masę. Wskazane jest ponadto, aby pozostałość wilgoci w "zielonej" masie odprowadzić poprzez jej odciśnięcie.
Samo postępowanie w przygotowaniu makaronu jest identyczne jak w innych przypadkach gdzie nadawanie kształtu oraz pocięcie pozostawiamy własnej wyobraźni i życzeniu.
Jedyną jednak różnicą jest fakt, że zielony makaron zawiera znacznie więcej wody a więc jako taki powinien być dokładniej rozłożony do wysuszenia ale również nie powinien być wałkowany zbyt cienko.
Jeśli już przygotowujemy jego większą ilość, to po podzieleniu otrzymanej masy na kilka kolejnych obrabianych części, te które będą czekały na swoją kolej odkładamy z uwagą na bok zawijając je w wilgotną ściereczkę celem pominięcia ich wysuszenia.
Zielony makaron używa się głównie do lasagnii, tagliatelli (wstążki) oraz do tortelli (pierożki).


Czarny:
do samej mąki i oczywiście jaj dodajemy barwnik w postaci jednej mątwy na każde 100 gr. mąki i odrobinę wody.
W samej modzie śródziemnomorskiej barwnik określany jako "czarny z mątwy" można spotkać z opakowaniach z mięczakami.
Otrzymany kolor będzie kolorem szarym (szarociemnym), ponieważ same jajka wyciągają wiele barwnika pochodzącego z mątwy.
Czarny makaron używa się głównie do "fettuccine" lub "pappardelle" aby połączyć go z różnego rodzajami sosami "morskimi".


Czerwony:
przygotowanie jest identyczne jak w przypadku makaronu zielonego zastępując szpinak jedną łyżeczką koncentratu pomidorowego (można także zastąpić szpinak czerwonymi burakami).
Czerwony makaron jest "na czasie" i używa się go głównie do tortelli (pierożków).


Niebieski:
dodajemy 2 lyżeczki likieru jak np. "Blue Curacao" oraz odrobinę wody i te same składniki.
Jeżeli pragniemy otrzymać ładny kolor błękitu rezygnujemy z żółtek używając tylko białko z jajek i większą część wody.
Niebieski makaron najbardziej wskazany jest do tagliatelle (wstążki) lub fettuccine a do jego przygotowania najlepiej nadają się sosy na bazie śmietany lub serów.


Pomarańczowy:
a więc zagadnienia świeżej marchwi ugotowanej i przetartej.
Aby oddać część wilgoci znajdującej się w startej marchewce, możemy podgotować otrzymaną masę w małym rondelku celem odparowania wody i otrzymania gęstej masy, którą używamy identycznie jak w powyższych przykładach.

[PRZYRZĄDY] - [SKŁADNIKI] - [PRZYGOTOWANIE] - [KSZTAŁTY] - [FASZEROWANE] - [KOLORY]


 

Copyright 2000 - 2005 - All Rights Reserved - Wszelkie Prawa Zastrzeżono