Makaron wczoraj i dzi¶ - Pasta ieri e oggi - historia - spożycie - produkcja makaronu na ¶wiecie i w polsce - dieta makaronowa ---------- la storia - consumo - produzione della pasta nel mondo e in polonia - dieta - Jak się produkuje makaron ? - Come si produce la pasta ? - Pszenica twarda czy miękka ? - Produkcja makaronu przemysłowa - rzemie¶lnicza - domowa ---------- Grano duro o tenero ? - Industriale - Artigianale - Casalinga produzione della pasta - Przepis Tygodnia - Archiwum Przepisów - Sosy ---------- Ricetta della settimana - Archivio delle ricette - Sughi Firmy - producenci - importerzy - eksporterzy - dystrybutorzy - maszyny - targi ---------- Aziende: produttori - importatori - esportatori - distributori - macchinari - fiere - Opinie o Serwisie Makaron - o przepisach - inne - Jak się kontaktować - Come contattarci - Reklama - Pubblicita' - E-mail via web

- "La pasta in pasto alla legge" -
- "Makaron w ustawach makaronowych..."-

Tak oto najprościej można zapisać kierunki ustawodawstwa Unii Europejskiej, a w sposób szczególny istniejące normy prawne regulujące zawartość składników samego makaronu.

Z braku ogólnie dostępnych źródeł polskich przedstawiamy aktualnie rozwiązania włoskie w tym temacie, normowane Ustawą z 1967 roku, regulującą obróbkę zbóż, mąki, chleba i wyrobów cukierniczych.

Skupiliśmy się na Ustawodawstwie włoskim, ponieważ w sposób szczególny, będąc jednym z najbardziej surowych ustaw, gwarantuje ono bardzo wysoką jakość wytworzonego produktu, a tym samym również prawa Konsumenta.

Niech przykładem będzie fakt, że na terenie Italii obowiązuje zakaz produkcji makaronu z pszenicy miękkiej (granum aestivum - pszenica letnia), a wolno produkować tylko z granum durum - pszenica twarda.

Co ciekawe, nie zakazano jednak samego handlu makaronem wytworzonym z pszenicy miękkiej (np. import).

Makaron - definicja ustawodawcy włoskiego

Za makaron określany "makaron z twardego ziarna - semola" oraz "makaron wytworzony z twardego ziarna - semolina" uważa się produkty otrzymane w wyniku wyciskania (przeciągania, tłoczenia), a następnie suszenia wykonanych tylko i wyłącznie z:
a) semoli twardego ziarna oraz wody
b) semoliny twardego ziarna oraz wody

Makaron przeznaczony do sprzedaży może być produkowany tylko w rodzajach i następujących charakterystykach:

Typ i określenie

Wilgotność max %

Na 100 części suchej substancji

Substancje azotowe [minimalny azot x 5,7]

Kwasowość wyrażona w procentach

max (*)

Piopioły

Celuloza

min

max

min

max

Makaron z twardego ziarna
semola

12,50

0,70

0,90

0,20

0,45

10,50

4

Makaron z twardego ziarna
semolina

12,50

0,90

1,20

-

0,85

11,50

5


Makaron specjalny:
W dalszej części Ustawa mówi m.in. o dopuszczeniu do produkcji makaronów specjalnych, ale za zgodą i stosownym dekretem Ministra Zdrowia oraz za zgodą ministrów: Rolnictwa, Lasów Państwowych, Przemysłu, Handlu. Dekret, sam w sobie, reguluje normy i sposoby wytwarzania, składników, obrotu handlowego, przechowywania, odpowiedzialności producenta, daty produkcji i ważności.
Makarony specjalne powiny być produkowane tylko i wyłącznie z semoli oraz muszą być wprowadzane do handlu z opisem "makaron z twardego ziarna - semoli" oraz z wykazem zawartych składników.
Na samych opakowaniach należy wyszczególnić składniki w porządku alfabetycznym oraz numer dekretu zezwalający na jego produkcję.
W przypadku makaronów zawierających również dodatki mięsne, powinny one być opisane na samym opakowaniu, które winno ponadto zawierać datę produkcji, czas i sposób przechowywania.

Makaron jajeczny:
Kiedyś mówiono "makaron 8-mio jajeczny... na tonę mąki..." - nie mniej jednak już na poważnie - samo wytwarzanie makaronu przy pomocy jajek powinno mieć miejsce tylko i wyłącznie przy użyciu minimum czterech całych jaj kurzych (bez skorupki) z założeniem, że ich całkowity ciężar nie jest mniejszy niż 200 gram na każdy kilogram semoli. Makaron jajeczny obecny w handlu powinien być opisany jako "makaron jajeczny" oraz posiadać następujące charakterystyki:

Wilgotność max %

Na 100 części suchej substancji 

Kwasowość wyrażona w procentach

max (*)  

Popioły

Celuloza

 Substancje azotowe [minimalny azot x 5,7]

 min.

max

min.

max

12,50

0,85

1,10

0,20

0,45

12,50

5

Ustawa precyzuje ponadto dopuszczalne wartości wyciągów eterycznych oraz wyciągów alkoholowych (odpowiednio 2,80 gr. i 4,00 gr.) przy zawartości steroli większych niż 0,15 gr. liczonych zawsze od 10 części suchej substancji.

Również problem produkcji makaronów dietetycznych został uregulowany w Italii zarówno w 1953 roku, ale wprowadzono do niego poprawki w 1961 roku precyzując szczegółowo produkcje i obrót handlowy materiałów dietetycznych. Do zagadnień "dietetycznych" w kontekście makaronu powrócimy w innym momencie.

Makaron świeży:
Dopuszcza się do produkcji makarony żywnościowe "świeże", do których odnosi się wszystkie w/w uregulowania, jak w przypadku makaronu suchego za wyjątkiem zawartości wilgotności, która nie powinna przekroczyć 30% (szczelne, sterylne, hermetyczne opakowania).
Kwasowość natomiast nie powinna przekroczyć 6 stopni z wyjątkiem makaronów "świeżych" z dodatkiem mięsa, gdzie maksymalny stopień kwasowości wynosi 7 stopni.
Do produkcji można używać mąk otrzymywanych z ziarna miękkiego z tym jednak, że przy samej produkcji muszą być używane tylko i wyłącznie świeże jajka.


Środki chemiczne w makaronie...
Istnieje całkowity zakaz stosowania jakichkolwiek dodatków chemicznych zarówno organicznych jak i nieorganicznych dowolnego pochodzenia za wyjątkiem szczególnych ustaleń Ministra Zdrowia, który może wydać stosowne autoryzacje i zezwolenia na stosowanie "dodatków", "utwardzaczy", "barwników", itd.

Opakowania, jednostki miary, konfekcje...
Ustawodawstwo włoskie wskazuje ponadto, że makaron trafiający do handlu nie może być sprzedawany luzem, ale tylko i wyłącznie w oryginalnych zamkniętych opakowaniach posiadających następującą gramaturę: 100 - 250 - 500 - 1000 lub wielokrotności 1000 gram. Oczywiście jasnym jest fakt obowiązku umieszczenia na opakowaniu instrukcji w języku ojczystym, zawierającej także informację o formie prawnej i nazwie producenta, jego siedzibie lub zakładzie produkcyjnym, opisie produktu, ciężarze netto itd. Dopuszcza się różnicę w ciężarze netto sprzedawanego w danym momencie produktu, nie przekraczającą jednak 2% od tej podanej na opakowaniu.

W omawianej ustawie zabrania się również celowego wprowadzania Konsumenta w błąd, poprzez umieszczanie na opakowaniu informacji niezgodnych ze stanem faktycznym.
Dodatkowo zabrania się przypadku opakowań przeźroczystych, umożliwiających poprawne obejrzenie makaronu, stosowanie kolorów innych niż neutralny (przeźroczysty).

Jest naturalnym, ale także wynikającym z obowiązku Ustawodawcy włoskiego, że zabrania się sprzedaży makaronu zepsutego, poprawionego, sfałszowanego, podrobionego, zaatakowanego przez pasożyty, zakażonego przez zwierzęta lub rośliny.

Tyle w dużym skrócie o ustawodawstwie włoskim na temat makaronu.
A w Polsce ? - myślimy, że daleko zaawansowane prace już trwają i wkrótce będziemy mogli przedstawić stan naszych rozwiązań i dopracowań prawnych do tych Unijnych. [
Opinie i komentarze w temacie]

Żródła:
- Repubblica Italii - Ustawa z dnia 04-07-1967 roku Nr 580 - Dziennik Ustaw Nr 189 z dnia 29-07-1967 -
- "Pasta la legge" - (Makaron ustawa) -
http://www.pasta.it/ - Home Page Pastificio Pagani S.p.a.
Przygotowanie i publikacja w języku polskim:
- Serwis Makaron -
http://www.makaron.website.pl/ -
- Szczególne podziękowanie za adiukstację tekstu Pani Małgorzacie Roś


Dieta  -  Encyklopedia  -  Spożycie  -  Produkcja

 
Powrót do spisu działu

 

Copyright 2000 - 2005 - All Rights Reserved - Wszelkie Prawa Zastrzeżono