Makaron wczoraj i dzi¶ - Pasta ieri e oggi - historia - spożycie - produkcja makaronu na ¶wiecie i w polsce - dieta makaronowa ---------- la storia - consumo - produzione della pasta nel mondo e in polonia - dieta - Jak się produkuje makaron ? - Come si produce la pasta ? - Pszenica twarda czy miękka ? - Produkcja makaronu przemysłowa - rzemie¶lnicza - domowa ---------- Grano duro o tenero ? - Industriale - Artigianale - Casalinga produzione della pasta - Przepis Tygodnia - Archiwum Przepisów - Sosy ---------- Ricetta della settimana - Archivio delle ricette - Sughi Firmy - producenci - importerzy - eksporterzy - dystrybutorzy - maszyny - targi ---------- Aziende: produttori - importatori - esportatori - distributori - macchinari - fiere - Opinie o Serwisie Makaron - o przepisach - inne - Jak się kontaktować - Come contattarci - Reklama - Pubblicita' - E-mail via web

Produkcja makaronu (rzemieślnicza)


Dlaczego zajmujemy się pojęciem "makaron rzemieślniczy" ?

Z bardzo prostego powodu, istnieją i jest ich coraz więcej, firmy produkcyjne, które produkują makaron niemal w obrębie i siłami jednej rodziny, są to niejednokrotnie makarony znane tylko w najbliższej okolicy a więc terytorium geograficznym bardzo limitowanym.

Same metody i sposoby produkcji są bardzo podobne do tych, które używane są przy produkcji przemysłowej z różnicami wynikającymi z ilości wykonywanej produkcji oraz w rodzajach typów i kształtów końcowych otrzymanych makaronów.

Najważniejszymi elementami produkcji rzemieślniczej są:

  • większa uwaga zwrócona na właściwszy dobór semoli celem uzyskania lepszego produktu końcowego,

  • dokładniejsze wyrobienie ciasta i otrzymanie w ten sposób bardziej plastycznej i jednolitej masy do czego niejednokrotnie używa się najczystszej wody źródlanej,

  • wybór i preferowanie użytkowania maszyn wyciskających formę i kształt makaronu o powierzchni bardzo szorstkiej, co daje końcowy lepszy efekt "chwytania" przez makaron wszelkiego rodzaju sosów,

  • suszenie makaronu prawie zawsze w temperaturach niskich i przy właściwej wentylacji oraz czasokresach dochodzących nawet do 5 godzin.
    Powolne odparowanie wody i wilgotności z makaronu w chwili jego wyjścia z linii produkcyjnej.

Jest także rzeczą normalną i jak najbardziej uzasadnioną, że przy końcu takiego procesu produkcyjnego makaron wyprodukowany w zakładzie rzemieślniczym będzie z całą pewnością droższy ale również, co jest możliwe, bardziej "smakowitym" i zbliżonym smakiem do makaronu wykonanego w domu.
Nie zawsze niestety znajduje to odbicie w praktyce... zasada jest właśnie taka.

Inna sprawa to fakt, że czasami małe zakłady rzemieślnicze w celu przyśpieszenia produkcji oraz także w celu zwiększenia ilości produkowanego makaronu "zapominają" o podstawowych zasadach produkcji, koncentrując uwagę na innych argumentach a tym samym powodując obniżenie jakości produktu końcowego.

Na koniec przykład makaronu jajecznego, produkowanego na południu włoch, który jest sprzedawany w cenie ponad 40 tysięcy lirów włoskich za 1 kilogram (około 80 złotych za 1 kg.) a to oznacza że jest to około 22 złote za paczuszke 250 gr., jeśli kiedyś uda się Wam go nabyć we włoszech.

Życzyć by należało tylko aby kiedyś można było kupić ten wyjątkowy makaron również w sieci polskich sklepów celem przekonania się o jego wyjątkowości.


Produkcja


 

Copyright 2000 - 2005 - All Rights Reserved - Wszelkie Prawa Zastrzeżono