Makaron wczoraj i dzi¶ - Pasta ieri e oggi - historia - spożycie - produkcja makaronu na ¶wiecie i w polsce - dieta makaronowa ---------- la storia - consumo - produzione della pasta nel mondo e in polonia - dieta - Jak się produkuje makaron ? - Come si produce la pasta ? - Pszenica twarda czy miękka ? - Produkcja makaronu przemysłowa - rzemie¶lnicza - domowa ---------- Grano duro o tenero ? - Industriale - Artigianale - Casalinga produzione della pasta - Przepis Tygodnia - Archiwum Przepisów - Sosy ---------- Ricetta della settimana - Archivio delle ricette - Sughi Firmy - producenci - importerzy - eksporterzy - dystrybutorzy - maszyny - targi ---------- Aziende: produttori - importatori - esportatori - distributori - macchinari - fiere - Opinie o Serwisie Makaron - o przepisach - inne - Jak się kontaktować - Come contattarci - Reklama - Pubblicita' - E-mail via web

Gotowanie... Makaronu

Makaron powinien być gotowany w dużej ilości wody: przynajmniej 1 litr wody na 100 gram suchego makaronu. Ma to na celu pominięcie jego zbiciu się jak również pominięcie jego sklejenia.
Jest wskazanym, aby do gotowania używać garnka szerokiego i niskiego co ma również na celu lepsze odebranie całości energii palnika gazowego.

Nie należy przykrywać garnka w chwili gotowania makaronu.

Wodę solimy w stosunku 10 gram soli na 1 litr wody już w chwili zapalania palnika gazowego, dojdzie do szybszego jej zagotowania. Niektórzy kucharze preferują posolić wodę na chwilę przed wrzuceniem do niej makaronu.

W chwili kiedy woda zaczyna się gotować wrzucamy makaron każdorazowo po trochę. Niektórzy mają zwyczaj dodawawania jednej łyżeczki oleju, celem pominięcia sklejenia się spaghetti.
Po wrzuceniu całej ilości makaronu i ponownym zagotowaniu się wody należy obniżyć płomień palnika kuchenki gazowej.

Czas gotowania jest różny, zależy on na przykład od typu gotowanego makaronu, twardości wody, ale pomocnym będą tu wskazówki podane każdorazowo przez producenta na opakowaniu.

Najprostszym sposobem sprawdzenia stopnia ugotowania makaronu jest jego spróbowanie i stwierdzenie czy jest już "al dente" ["na ząbek" czyli ugotowany ale lekko twardawy] a tym samym bardziej smakowitym i łatwiej trawionym przez nasz organizm.

Wpływ na długość gotowania makaronu ma także twardość wody, która może lekko wydłużyć lub skrócić czas jego gotowania.

Należy jeszcze przypomnieć, że przed odcedzeniem makaronu, wskazane jest wlanie jednej szklanki zimnej wody do garnka z gotowanym właśnie makaronem, celem przerwania procesu gotowania i jego rozgotowania.
Niektórzy używają także część odcedzonej wody do rozrobienia wcześniej przygotowanego sosu.

Jeżeli odcedzony makaron powraca z powrotem z garnka w którym był gotowany celem wymieszania go z sosem, wskazane jest tylko używanie drewnianej łyżki, która jest bardziej właściwsza niż metalowe instrumenty.

Jeżeli makaron podawany będzie w wazie lub półmisku na jego dno wsypujemy najpierw tarty ser (jeżeli dany przepis go przewiduje), następnie makaron a jako ostatni sos przygotowany oddzielnie.
Od gorącego makaronu wszystko się rozpuści i połączy w aromatyczną i pachnącą całość.
Należy podawać makaron natychmiast po jego ugotowaniu.

Smacznego ! Buon Appetito !


Opracowanie na podstawie źródła:
"Le ore della pasta" autor Nino Romano 1987

Miejsce zarezerwowane na Twoją reklamę [baner 400x50]



 

Copyright 2000 - 2005 - All Rights Reserved - Wszelkie Prawa Zastrzeżono